Virtuali paroda „Spalvų dermė juostose“

  • Paskelbė: Gintarė Norkienė
  • Paskelbta: 2019-08-29

Virtuali paroda „Spalvų dermė juostose“

 

Lietuvių tautiniai drabužiai, kaip ir pasakos, dainos, šokiai, turi senas tradicijas. Šios tradicijos tvirčiausiomis gijomis susieja visas kartas. Tradicinėje liaudies tekstilėje ypatingą vietą užima juostos. Turėdamos labai aiškią paskirtį – susijuosti, parišti, prilaikyti kostiumo detales – jos dažnai minimos papročiuose ir apeigose. Išaustos juostos laikomos laimės, padėkos ir prieraišumo simboliu.

Lietuva – nedidelis kraštas, bet turi kelis etnografinius regionus su jiems būdingais spalviniais deriniais, ornamentais. Kiekvienas regionas turi savo mėgstamų spalvų derinius, nusistovėjusius per ilgą laiką. Žemaitiškose juostose naudojamos raudona, žalia, rečiau pasitaikanti violetinė, mėlyna spalva. Žemaičių juostos labai gražios, bet prie tautinio kostiumo rečiau dėvimos dėl nepaprastai spalvingų prijuosčių. Menotyrininkė Teresė Jurkuvienė sako: ,,jei žemaičių folkloro ansamblyje yra dešimt moterų, tai su juosta gali būti viena. Vadinasi, tik maždaug kas dešimta žemaitė dėvi juostą“. Ramesni atspalviai, ruda spalva, rudai raudona ar rudai žalia, dominuoja Aukštaitijoje, šiaurės Lietuvoje. Dažniausiai derinamos kontrastingos spalvos. Kraštelyje įaudžiama 1-5 spalvų derinys, paįvairinantis juostos koloritą ir pabrėžiantis pagrindinę rašto spalvą. Centrinė rašto dalis išryškinama kitos kontrastingos spalvos siūlais. Tai būdinga visoms etnografinėms sritims.

Vienos seniausių Lietuvoje naudotų juostų – vytinės juostos. Jos dominavo visoje šalyje, tačiau ilgiausiai išsilaikė šiaurės Lietuvoje. Vytinių juostų raštai labai paprasti, nesudėtingi, smulkūs: išilginiai ir skersiniai dryželiai, kvadratėliai, smulkučiai slanksteliai, išdėstyti eglute. Tuo tarpu pintinės juostos pinamos iš besikryžiuojančių kelių spalvų siūlų grupių, sudarant rombus, pusrombius, eglutes ir kitus motyvus. Pačios populiariausios ir gražiausios – rinktinės juostos. Jos spalvingos, jų raštai išrenkami iš spalvotų vilnonių siūlų, sudėtingesni, pakraščiuose austos juostelės, galai puošti kutais.

Nė viename regione juostos nebuvo tokios įvairios kaip Dzūkijoje. Juostos dzūkų gyvenime buvo itin svarbios. Šiam regionui būdingos austos rinktinės, kaišytinės juostos, kurių raštai įvairūs – nuo paprastų kvadratėlių, iki gana sudėtingų katpėdėlių ir žvaigždučių, iškaišyti vilnoniais ar pusvilnoniais spalvotais siūlais, baltos spalvos fonas. Tokių juostų galima sutikti ir Suvalkijoje. Aukštaitijoje dažniausiai dėvėdavo pintines, austines ir rinktines juostas, o Žemaitijoje be pintinių, rinktinių juostų naudojo vytines juostas kaip diržus.

Norint atskleisti lietuvių tautos tapatumą ir išskirtinumą, svarbiausia suprasti ornamentiką, juostose naudotus ženklus, simbolius bei jų prasmes. Visų juostų ornamentika persunkta geometrinių linijų bei formų darnumu, perimtas iš senųjų vytinių juostų, tik labiau išplėtotas, turtingesnis. Iš pradinių ornamentų – kryželių, rombų, sukurtos sudėtingiausios interpretacijos. Daugumą ženklų įvardijimų sieja panašus jų semantikos laukas. Ženklų tradiciniai pavadinimai mitologinėje gamtos stichijų sandaroje apima žemę, vandenį, ugnį ir orą (vėją). Kosmogoninėje schemoje jie atitinka žemės, erdvės (augalija, gyvūnija, paukščiai) ir dangaus pasaulio sritis (dangaus šviesuliai). Ne tik juostose ženklai aptinkami, jie atsikartoja ir kitose tradicinės tekstilės rūšyse: rankšluosčiuose, lovatiesėse, tautinių kostiumų marškinių, prijuosčių detalėse. Raštai priklauso nuo audėjos sumanumo, pažiūrų į pasaulį, gyvenimą ir to, kas per amžius ženkluose sudėta.

Daugelis juostų audėjų prisitaikė prie šiuolaikinių poreikių ir šiandien audžia jau kitokias juostas, audžia tai, kas miela širdžiai, ir, be abejo, tai, kas yra paklausu. Todėl dažnai net neįmanoma suskirstyti dabar audžiamų įvairios paskirties juostų pagal vietovę ar dabar nusistovėjusius etninius regionus. 

Tradicinius regioninius skirtumus galime išlaikyti tik prie tautinių rūbų juosiamose juostose. Džiugina tai, kad grįžtama prie tradicinių spalvų ir raštų, lininių, medvilninių ir vilnonių siūlų, bandoma austi tikras, senoviškas juostas.

https://www.youtube.com/watch?v=8ZCAgtyoesc

Nepamirškite padėkoti autoriui